Kiedy najlepiej zacząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla domów, które nie mogą zostać podłączone do sieci. W przypadku chęci ich budowy trzeba jednak mieć na uwadze kilka kwestii. Jakich dokładnie? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów w tym zakresie.
Pozwolenie na budowę – kiedy jest niezbędne?
Pierwszą kwestią, którą trzeba rozważyć, jest pozwolenie na budowę. Jest ono wymagane, gdy wydajność oczyszczalni ma przekraczać 7,5 m3 w ciągu doby. Natomiast w przypadku mniejszej konieczne jest tylko zgłoszenie. Istotne jest dodatkowo to, że po zgłoszeniu należy odczekać 30 dni, bowiem w tym czasie urząd może udzielić odpowiedzi odmownej co do realizacji projektu oczyszczalni. Dodatkowo w przypadku przepustowości do 5m3 w ciągu doby nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia.
Optymalny czas montażu przydomowej oczyszczalni
Wiemy już, kiedy z punktu widzenia prawnego najlepiej zaplanować budowę oczyszczalni. Co jednak z optymalnym czasem na przeprowadzanie tego typu robót? Okazuje się, że warto zwrócić uwagę przede wszystkim na porę roku. Najlepiej zaplanować całe przedsięwzięcie na miesiące wiosenne, letnie lub jesienne, gdy przeprowadzenie wykopów nie będzie problematyczne ze względu na temperatury oraz ziemię (zimą będzie ona po prostu zamarznięta).
Wykopanie i zrobienie przydomowej oczyszczalni ścieków zdecydowanie powinno poprzedzać także różnego rodzaju prace związane z kładzeniem kostki brukowej czy pracami związanymi z odwodnieniem posesji. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że wjazd na teren koparki oraz wykopywanie ziemi to szybki sposób na zabrudzenie terenu wokół inwestycji. Dlatego prace te powinny zostać wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem.
Jeśli przy Twoim domu została wybudowana przydomowa oczyszczalnia ścieków, możesz okresowo potrzebować pomocy w tym zakresie. W naszej firmy wykonujemy usługi takie jak obsługa oczyszczalni ścieków, które przeprowadzamy w sposób sprawny, fachowy oraz wysoce kompleksowy. Serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.