Gdzie się sprawdzą oczyszczalnie EKO?
Oczyszczalnia ekologiczna zwana jest również oczyszczalnią drenażową. Jej podstawowym zadaniem jest oczyszczanie ścieków dokładnie w tym samym miejscu, w którym powstają. Produkowane ścieki trafiają do osadnika gnilnego, który stanowi zbiornik oczyszczalni, a stamtąd kierowane są do drenażu rozsączającego. Drenaż zatrzymuje zanieczyszczenia, a przefiltrowana woda zostaje wchłonięta przez grunt. System oczyszczania ekologicznego jest w pełni przyjazny dla środowiska, ponieważ pozwala na skuteczne oczyszczenie ścieków, zanim woda zniknie w podłożu.
Dla kogo przeznaczone są oczyszczalnie ekologiczne?
Ekologiczne oczyszczalnie określane są zazwyczaj jako przydomowe, ponieważ najczęściej stosowane są właśnie w przypadku domów jednorodzinnych, jeśli te nie mają połączenia z miejską siecią kanalizacyjną. W oczyszczalni EKO ścieki rozkładane są na miejscu, co pozwala uniknąć kłopotliwego pompowania zawartości szamba i wywożenia jej do miejskiej oczyszczalni. Jedyne, co jest niezbędne do prawidłowego i bezawaryjnego działania systemu, to regularne czyszczenie zbiornika. Jeśli jesteś zainteresowany usługą czyszczenia osadników w Łodzi, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!
Kiedy montaż przydomowej oczyszczalni jest możliwy?
Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje budowy kanalizacji sanitarnej, a wielkość działki pozwala na instalację osadnika i drenażu, po uzyskaniu pozwolenia w starostwie powiatowym można rozpocząć budowę oczyszczalni EKO. Musi być ona zlokalizowana minimum 15 m od studni wody pitnej, a pole infiltracyjne – co najmniej 30 m od studni. Jeżeli teren nie jest wystarczająco duży, być może trzeba będzie zdecydować się na budowę ekologicznego szamba. Zbiorniki oczyszczalni mogą być montowane pod podjazdami dla samochodów osobowych.