Jak pozbyć się przykrych zapachów z oczyszczalni ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to bez wątpienia świetne rozwiązanie dla każdego domostwa — większego czy mniejszego. Pozwala ona nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale przy tym jest również bardzo ekologiczna i przyjazna środowisku. Do tego wszystkiego jest to instalacja relatywnie niedroga i nie wymaga dużego nakładu pracy przy jej użytkowaniu. Jednak w niektórych przypadkach z oczyszczalni ścieków może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Dlaczego tak się dzieje i jak poradzić sobie z takim problemem? Dziś postaramy się omówić ten temat!
Odpowiednia obsługa oczyszczalni ścieków
Ogólnie przydomowe oczyszczalnie ścieków są praktycznie bezobsługowe. Nie oznacza to jednak, że decydując się na taką oczyszczalnię, po rozpoczęciu jej użytkowania całkowicie zapominamy o jej istnieniu. Bardzo ważną sprawą związaną także z tym, aby nie wydobywał się z niej przykry zapach, jest regularne czyszczenie oczyszczalni ścieków. Okazuje się bowiem, że częstą przyczyną pojawienie się brzydkiego zapachów z przydomowej oczyszczalni ścieków jest zazwyczaj nadmiar osadu czynnego, który gromadzi się w jej komorze.
Źródłem tego typu problemu może być również mała ilość złoża biologicznego. Jego brak prowadzić może do spowolnienia procesów rozkładu zanieczyszczeń, które znajdują się w komorach całej instalacji, co prowadzić może do wydzielania nieprzyjemnego zapachu, o którym dziś wspominamy.
Warto przy tej okazji zaznaczyć, że czyszczenie oczyszczalni zawiera w sobie również okresowe wymiany filtrów, przepłukanie pompy wchodzącej w skład systemu przepompowni, przegląd studni rozdzielczej oraz sprawdzenie drożności drenów wchodzących w skład całego systemu.
Preparaty niwelujące zapach
Co więcej, podczas użytkowania oczyszczalni warto stosować specjalne preparaty, których celem jest niwelowanie nieprzyjemnego zapachu. Mowa tutaj o różnego rodzaju bioaktywnych środkach, które mają na celu udrożnienie przydomowych oczyszczalni oraz — właśnie — niwelowanie nieprzyjemnego zapachu, który może się z nich wydobywać. Warto jednak wspomnieć, że prócz wpływu na zapach, redukują one także osady, upłynniają złóg, redukują toksyny, a także niekorzystne drobnoustroje oraz wpływają na efektywniejszy rozkład warstwy tłuszczowej odpadów.